Bądź na bieżąco!Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
poniedziałek,10 grudnia
Imienieny:
Julia, Judyta, Daniel
dziś
pogoda_1
4°C
jutro
pogoda_2
1°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
Historia sołectwa Mnichów
obrazek
Pierwsze ślady siedzib ludzkich na terenie Mnichowa sięgają epoki kamienia łupanego. Podczas badań archeolodzy natrafili na stanowisko trójfazowe noszące ślady czasów kamienia łupanego, kultury łużyckiej (ceramika) jak również nowożytne.
Nazwa wsi zapisywana była jako Michowo (1470-1480), Michów i ostatecznie Mnichów .
W dokumentach podatkowych z XVI wieku, większa część wsi była położona na terenie powiatu chęcińskiego. Prosta droga boczna, obecna powiatowa w kierunku miejscowości Brus stanowiła Ujazd , czyli granicę z powiatem ksiąskim woj. krakowskiego. Pierwsza wzmianka źródłowa o tej miejscowości pochodzi z 1109 r. Przed 1419 r. Mnichów był własnością Floriana z Mokrska i należał do dóbr ziemskich zgromadzonych wokół zamku w Mokrsku. W 1529 r. właścicielem Mnichowa był Jan z Michowa h. Lis, opat jędrzejowski.
Jan Długosz pisząc o wsi Michowo w 1480r. wspomina łany kmiece z których dziesięcinę oddawano klasztorowi jędrzejowskiemu oraz że funkcjonował we wsi folwark rycerski. W 1540 r.wieś należała do Jana Michowskiego i na jej terenie wzmiankowany był dwór z folwarkiem.
W 1731 r. za sprawą dziedzica ks. Macieja Józefa Łubieńskiego h. Pomian wzniesiono kościół, którego był fundatorem., a następnie dzwonnicę ośmiokątną w roku 1758. (Dzwony zachowały się do dziś. Podczas II wojny światowej były ukryte przed Niemcami).
Przed 1754r. świątynia istniała jako filialna, należała do parafii w Mokrsku.
Mniej więcej w tym czasie została wydzielona nowa parafia w Mnichowie. W połowie XVIII w.,
stary dwór Michowski zwany zamkiem – spłonął. Był on otoczony wodą (stawami). Wkrótce po zniszczeniu został odbudowany. W koło dworu urządzono park w XIX w. nazwany „Starym Sadem”, a prowadziła do niego „Aleja Lipowa”. Dziś zniszczona przez nawałnicę w 2012r.
W 1884 r. dobra mnichowskie zakupione po połowie, zostały przez Bronisława Mikutowicza oraz Jana Jaskłowskiego żonatego ze Stanisławą z Mikutowiczów. Po śmierci ojca w 1886 r. właścicielem został Wacław Jaskłowski.
W tym czasie na dobra te składały się wsie :Mnichów z folwarkiem. Miąsowa, Mzurowa z folwarkiem, Ossowa z folwarkiem, Ujazd z folwarkiem. Osady :Malinówka z karczmą, Koziebrody,Rudka; oraz siedliska: Wygoda, Bizorędka, Szczepanów, Smyków, Zielonka. Na terenie Mnichowa funkcjonowała gorzelnia, młyn wodny, tartak, cegielnia, piec wapienny oraz kopalnia kamienia wapiennego.
Dawny dwór znajdował się na przedłużeniu drogi prowadzącej do kościoła, wysadzonej starymi lipami. Stał frontem na wschód. Po stronie północnej mieściły się zabudowania folwarczne murowane, owczarnie, ośmiorak, dwunastorak dla służby, obszerne stajnie na planie czworokąta o dwunastu klepiskach i brukowanym podwórzu. Murowane w 1809 r. z cegły i modrzewiowego drewna, piętrowy spichlerz z figurą św. Jana Nepomucena po środku. Nad wielkim stawem, który był połączony z mniejszym stawem stała murowana gorzelnia. Nieopodal kościoła znajdował się drewniany szpital, później budynek stał się organistówką, stoi do dziś odnowiony.
Około1930 r. dokonano podziału majątku między dzieci dziedziców. Jedna stała się własnością Wacława i Czesławy Jaskłowskich, którzy mieszkali do końca życia w Mnichowie. Spoczywają na tutejszym cmentarzu.
GALERIA ZDJĘĆ
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ